Nepovie síce ani slovo, ale duši človeka sa uľaví

Kanisterapia ako liek

Je to o jedinečnom kontakte človeka a psa o pute, ktoré sa vytvorí oddanosťou, láskou a potrebou. Nielen pre hendikepovaného človeka je pes veľkou motiváciou, ale aj pre každého, kto má k zvieratám vzťah a vpustí ich do svojho sveta.

Cítite sa vyčerpaní, osamelí, nepochopení, nahnevaní? Vyhovárate sa na čas jarnej únavy alebo jesennej depresie? Ideálny spoločník vás vytiahne von do prírody za každého počasia a šibalsky vás donúti hádzať mu loptičku až do zbláznenia. Musíte sa smiať, aj keby vám bolo do plaču.

Čo je Kanisterapia?

Kanisterapia je liečebná terapia, nielen pre chorých, kde sa využíva pozitívne pôsobenie psíka na zlepšenie zdravotného stavu. Nielen pre ľudí s rôznym druhom závislostí, s diagnózami autizmu, hyper-aktivity, epilepsie či s psychickou chorobou. Pomáha pri poruchách zmyslového vnímania. Pri deťoch rozvíja motorickú činnosť, komunikatívnosť, podporuje fantáziu a zbližovanie sa s okolím.

Pes ale nie je hračka v rukách svojho pána. Je to tiež bytosť, ktorú treba rešpektovať. A aby spĺňal podmienku „malého terapeuta“ musí mať vhodnú povahu a prejsť dlhodobým špecifickým výcvikom.

Má vás rád takého aký ste!

Pred psíkom sa nedá pretvarovať, vycíti vaše pocity, reaguje na emócie. Je zrkadlom vašej povahy a vašich podvedomých prejavov, vášho charakteru a postojov. Bude na vás reagovať podľa toho ako vás cíti, nie čo pred ním zahráte. Neskryjete smútok ani hnev, jeho oči a správanie vám dajú spätnú väzbu vášho emočného stavu.

Lieči hanbu a osamelosť

Pes vás bude vždy brať ako toho, kto má tú najväčšiu a jedinečnú hodnotu, ako pána vesmíru. Preňho nie ste menejcenný, krásny, či škaredý, tučný či chromý… Miluje vás takého aký ste. Je vám oddaný bez podmienok. Neočakáva žiadne vysvetlenia. So psom ste vždy v bezpečí. Cítite ten pocit, že vás chráni pred násilím, dáva vám pocit istoty a bezpečia. A zároveň vám nedovolí uzavrieť sa do svojho malého sveta, ale donúti vás vziať ho na prechádzku, prihovoriť sa k podobnému „psíčkarovi“ na ulici, ísť s ním na cvičisko a možno sa ani nenazdáte a ocitnete sa na nejakej súťaži.

A takto vás canisterapeut odvádza od vašich vlastných problémov, láme bariéry izolácie nenápadne, krok za krokom, že si to možno ani nevšimnete. Všetku vašu starostlivosť oplatí nehou. A tej nie je nikdy dosť. Aby sme žili šťastným a zmysluplným životom, musíme sa nechať naplniť touto nehou a vrelosťou vzťahu. Tak nás to možno naučí, ako sa správať jeden k druhému, k svojmu okoliu a svojim priateľom. Že nie je dôležité „mať“ ale „byť“, a nie je podstatné „vedieť“, ale „milovať“.

Marcela Gaľová
Milujem šport a oblasť osobného sebarozvoja. Ponúkam Vám jednoduchý Program Zdravého životného štýlu a Hormonálnej jogy, ktorý zmení Váš život a pomôže znovuzískať stratenú rovnováhu, zdravie a vitalitu! Viac o mne sa dozviete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Kategórie
  • Hormonal yoga E-Book free

    Download Introduction to the Healthy Lifestyle – Hormonal yoga with Pilates features for women, the instruction of exercise sequence with different options. I wish you all a lot of success. Namaste!

  • Najnovšie články
  • Objavte krásu programu Hormonálnej jógy s cvičením Pilates

    Vykročte smerom k Zdravému Životného štýlu Načerpajte inšpiráciu a zacvičte si! Stiahnite si E-Book zdarma a zažite úžasnú zmenu plnú vitality a zdravia